ZDRAVÍ
Zdravý pes
Prevence
Zdravý pes
Zdraví psa je základem šťastného soužití obou stran, tedy psa i majitele. Dobrý majitel dělá maximum pro to, aby jeho pes neonemocněl, a dává pozor na veškerá znamení, která mohou signalizovat, že se se zvířetem začíná něco dít. Ale abychom mohli bez problému rozpoznat příznaky, musíme vědět, jak vlastně vypadá zdravý pes.
Při celkovém pohledu na psa nejprve posoudíme jeho kondici, hlavně se zaměříme na to, zda pes není obézní nebo naopak podvyživený. Jak obezita, tak vyhublost mohou poukazovat na možná onemocnění. Zatímco obezita většinu onemocnění způsobuje (onemocnění kloubů, nemoci srdce atd.), hubnutí je většinou příznakem chorob (nádorová onemocnění, selhání ledvin, atd.). Správný výživný stav psa poznáme podle toho, že poměrně snadno nahmatáme žebra a při pohledu shora vidíme zúžený pas, boky však nejsou propadné a páteř je prakticky nehmatná (neplatí u chrtů). I zdravý pes může být jak tlustý, tak vyhublý, ale v rámci ochrany jeho zdraví je nutné, abychom udržovali optimální váhu. Tu si u jednotlivých plemen můžete najít v encyklopediích či přímo ve standardu dané rasy.
Dále si všímáme chování psa. Naprostá apatie (lhostejnost k vnějším podmětům, např. žádná reakce na oslovení, nezájem o krmivo) opět signalizuje, že je něco v nepořádku. Všímáme si, zda pes neprojevuje bolest (kulhání, křeče, nahrbený postoj), jak přijímá a vylučuje potravu. Nechutenství, zvracení, nadměrné pití, bolestivé a přerušované močení, krev v moči či stolici, průjem, zácpa - to všechno jsou odchylky od normálu a pokud během dvou dní samy neodezní, je nutné navštívit veterinárního lékaře. V případě, že zjistíte krev ve stolici nebo moči, obraťte se na něj takřka okamžitě. Rovněž tzv. sáňkování (pes tře zadek o zem) vás upozorní na možné vnitřní parazity nebo naplnění análních žlázek.
Kontrolujeme také kůži a srst. U zdravého psa je srst lesklá, bez lysých míst, kůže pružná, bez viditelných poranění, vyrážek, zarudnutí, boulí, stroupků a šupinek.
Prohlížíme pravidelně i tlamu a zuby. Sliznice jsou růžové, vlhké, hladké a lesklé, bez zánětlivých změn. Z tlamy by nemělo zapáchat a na zubech by neměla být vrstva zubního kamene. Všímáme si i pohyblivosti a barvy jazyka a možných poranění a případných cizích těles uvnitř tlamy (např. zapíchnutá kost).
Nos je u zdravého psa bez výtoku, pes nefrká, nekýchá. Nosní houba je na dotek vlhká a chladná, bez zjevných poranění. Ovšem pokud má pes suchý nos, nemusí jít hned o onemocnění, může to být zapříčiněno i zvýšenou námahou.
Oči by neměly vykazovat známky výtoku (nesplést s ospalkami), sliznice oční spojivky je růžová, hladká, vlhká a lesklá, opět bez známek zánětu. Víčka přiléhající bez kožních změn. Častěji kontrolujeme psy, kteří mají ektropium (oddálený okraj víčka), u některých plemen se vyskytuje často, např. baset, kokršpaněl, německá doga. U takto postižených psů je riziko častého výskytu zánětů, jelikož oko a jeho sliznice nejsou víčkem plně chráněny.
Uši by měly být bez výtoku, zápachu, cizích těles, zarudnutí a bez kožních změn na boltci. nesedl a nezpůsobil si tak poranění.
U zdravého psa je tělesná teplota 38-39°C. Musíme ale přihlédnout ke klimatickým podmínkám, které mohou teplotu psa mírně ovlivnit. I vyšší zátěž a stres psa mírně zahřeje.
Dech se u různě velkých psů liší. U velkých plemen je frekvence dechů za minutu 20-30 a u malých psů je to 30-50. Počet dechů počítáme podle zdvihajících se slabin psa. I zde tělesná námaha nebo stres způsobují, že naměřené hodnoty stoupají.
Tep u velkých psů bývá 70-100, u malých 90-120 tepů za minutu, rovněž můžou hodnoty stoupnout při zátěži či stresu. Tep se nejsnadněji u psa měří na stehenní tepně. Je dobré si její vyhledání procvičit. Pokud nemůžete tepnu nalézt, je tu ještě možnost poslouchat srdeční ozvy.
V případě, že máme podezření že je náš pes nemocný je dobré zkontrolovat i trias (tep, dech a teplota). Teplotu měříme v konečníku, nejlépe digitálním teploměrem, ale lze použít i klasický. Teploměr namažeme např. dětským olejíčkem a zasuneme na dvě minuty, tak 2-3cm psovi do konečníku. Celou dobu teploměr držíme a hlídáme psa.
Pokud naměříte vyšší nebo nízké hodnoty triasu, je aktuální obrátit se na veterináře.
Jestliže jste po této prohlídce shledali svého psa zcela zdravým, je vše v nejlepším pořádku. Ale jistě si přejete, aby pejsek setrval i nadále zdráv.
Prevence
V dnešní době se lidé zajímají o to, co jedí, v jakém žijí prostředí, věnují se svému tělu a zdraví. A přesně tak by se měli chovat ke svému čtyřnohému příteli. Zajímat se o jeho výživu, pohyb, životní podmínky. Toto a mnoho dalšího ovlivňuje totiž jeho zdravotní stav, vitalitu a délku a kvalitu jeho života.
Zde je důležité si uvědomit, že základem úspěchu je prevence! Preventivní péče je u zvířat stejně důležitá jako u lidí. Dohled veterináře a pravidelné prohlídky mohou pomoci zlepšit celkové zdraví zvířete, předejít vážným onemocněním a zajistit včasný zásah při prvních příznacích onemocnění.
Prevence je snadná, jednoduchá, nezabere mnoho času, není zdaleka tak nákladná jako případné řešení zdravotních potíží a dokážete díky ní předejít řadě vážných zdravotních problémů.
Poskytnout Vašemu zvířeti spokojený a plnohodnotný život znamená zajistit mu následující:
- vyváženou stravu
- aktivní pohyb
- vnitřní rovnováhu
- veterinární prevenci
Vyvážená strava
Správná výživa je jednou z nejvýznamnějších možností jak předcházet zdravotním potížím Vašeho zvířete. Je nezbytné zvolit vysoce kvalitní krmivo, které splní individuální potřeby psa, kdy je třeba zohednit vývojové stádium a aktivita zvířete. u
Aktivní pohyb
Každé zvíře by mělo mít tolik pohybu, kolik vyžaduje jeho temperament, zdraví a plemenná příslušnost. Se psem je nezbytné chodit na procházky a věnovat mu svůj čas. Neměli byste zapomínat, že na množství aktivity má vliv plemeno Vašeho psa. Měli byste se pokusit umožnit mu jeho původní využití, případně je nahradit jinou sportovní aktivitou. Je nezbytné, zvláště pokud žijete se svým zvířetem ve městě, aby ovládalo základní povely z důvodu jeho bezpečnosti a bezpečnosti okolí.
Vnitřní rovnováha
Důležitým faktorem, který může ovlivňovat vznik a rozvoj různých onemocnění a problémů v chování, je stres. Tento, po dlouhá léta, zanedbávaný faktor, může způsobit nebo prohloubit řadu patologických procesů. Je potřeba zvířeti zajistit takové podmínky, aby se cítilo dobře. Je třeba mu věnovat dostatečnou péči, zajistit mu optimální životní prostředí, poskytovat mu dostatečné množství podnětů a to již od útlého věku. Majitel by měl být v častém kontaktu se svým zvířetem.
Veterinární prevence
Každé zvíře by mělo být pravidelně sledováno veterinářem. Samozřejmostí je každoroční preventivní vakcinace a podávání antiparazitik. Ale veterinární prevence neznamená pouze toto! Majitel by měl sám sledovat, zda se u jeho zvířete neobjevují příznaky některého onemocnění (např. nechutenství, zvýšená teplota, časté močení, zvracení, průjem, zápach z dutiny ústní atd.). Důležitá součást prevence je sledování tělesné hmotnosti zvířete. Zejména u zvířat, která mají sklony k obezitě.
Proč byste měli podstupovat se svým zvířetem pravidelné preventivní prohlídky? Je to z toho důvodu, že Vám Vaše zvíře neřekne, že má nějaký problém. A s přibývajícím věkem se může zvyšovat i množství zdravotních problémů, které nejsou na první pohled zřejmé. Proto je důležité případné onemocnění včas rozpoznat a tak i následně účinně a rychle léčit. S ohledem na velikost plemene a celkovou kondici zvířete je vhodné domluvit si s veterinářem četnost preventivních prohlídek. U každého jedince by měla být provedena minimálně jedna preventivní prohlídka ročně. U starších jedinců je vhodné opakovat návštěvu veterináře za účelem prevence minimálně dvakrát za rok.